KLASİĞİ GÜNÜMÜZE ÇAĞIRAN BİR KİTAP: ŞENAYİ

Geçmişi, sürekli yeniden üretme kabiliyetinde bilinçlere sahibiz. Bu kabiliyetle, bu arzuyla geçmişin verdiği doygunluk hissini çoğaltıyoruz. Geçmişin, her ne kadar sabit bir zaman dilimine sahip olduğu bilinse de geleceğin tekinsizliğinden korkan modern insan için, çok daha açımlanabilir, çok daha genişletilebilirdir. Yaşadığımız ânın, gündelik sıkıntılarına boyun eğmemenin bir diğer yoludur bu. Murat Batmankaya’nın şiir kitabı “Şenayi” ilk hareket noktasını burada buluyor diyebiliriz. Ama kitabın yaptığı daha geniş bir uzamı kapsıyor, bireysel geçmişten sıyrılıyor ve geleneğimizin kapılarını açıyor, her gündelik sıkıntıda klasiğin eteklerine varıyor ve onun zenginliğini, mücevherlerini ve altınlarını, bugüne saçıyor. Kitabın en dikkat çeken özelliğinin de bu olduğu öncelikle belirtilmesi gereken ayrıcalıklı bir husus.

 

tuhaftır; ipin koptuğu her telâşta… bir yüz

güzde birikmiş kırıklığı süpürür… boşlukla

 

Klasik şiirimizdeki “gül” motifi Murat Batmankaya’nın şiirinde ayrı bir yer bulur kendine:

 

kalp!.. düş’tü; düşürüldü… nabzına dokunulup

ateş’in nefsini yıkadığı o bol köpüklü gülde…

 

Kül, gülün kıyas nesnesine dönüşür ve sessel yakınlığın kurduğu bir ilgiyle, eşsiz bir ahenk çıkarır:

 

geçemedim masal surlarını

çömelip taze tenine gülün

savruldum küllerle

 

Kitaptan bu iki kısmı kullanarak aslında kitabın bütün serüveni de bir şekilde özetlenmiş oluyor. Batmankaya’nın kitabının, pek özel ve zor bir görevi üstlendiği açıkça görülebiliyor. Klasiği günümüze çağırıyor Şenayi.

 

Şiirler tek tek incelendiğinde, dil ve yapı unsurlarının klasik üslup, ahenk ve kelime hazinesinden epeyce faydalandığı görülüyor. Bunu yaparken modern insanın bireysel sıkıntılarını, üstün bir yetkinlikle bu özel üsluba uydurduğu da görülüyor. Kitabı tekrar okuduğumuzda neredeyse bir mesnevi yazımının kurgusuyla harmanlandığı da görülüyor. Kitap üç ana bölüme ayrılıyor, bu bölümler.

 

1) gül mevsimi erişti

2) aşk derdine bulaştı

3) o ki çerden çöpe ulaştı

 

şeklinde sıralanmış, böylelikle şiir kitabını okurken bir hikâyenin devam eden alt kurgusunu da yakalayabiliyoruz. Kitabın içerisinde yapılan bazı alıntılara da ayrıca değinmek gerekiyor. Alıntılar öyle isabetli bir incelikle yapılmış ve doğru yerlere yerleştirilmiş ki, sadece alıntılarla kitabın yukarıda bahsettiğimiz klasik dokusunun pekiştirildiğini söyleyebiliriz.

 

 

 

Eser Sahibi:
0 Yorum Bulunmaktadır.

Yorum Yapın!

Gerekli tüm alanları lütfen doldurunuz. *