ŞEHİR’DE SEZON...

ŞEHİR’DE SEZON...

Tiyatroyu tartıştığımız daha doğrusu tartışamadığımız bir dönemi geride bıraktık. Ya zaman yetmedi ya da sözlerimiz maksadını aştı, yanlış mecralarda yol buldu. Bam telini bulduğumuz anlar da oldu ancak fili tarif etmekten öteye gidemedik. Aslında yüz yıllık bir “yerleşik”liğin üzerindeki külleri atıp, “yeni bir yeni”nin kodlarını aramak için bir fırsata da dönüşebilirdi. Ancak “garantili pozisyon”ların üzerimize bırakmış olduğu “sorumluluk” buna da izin vermedi.

Elbette bu tartışmalar zaman be zaman devam edecek. Tiyatro dünyasının aktörleri, belki istikbalde yaşayacakları bir kaç yüzleşme ile asgari müşterekte yeni bir “yol” belirleyecek. Tiyatroların sanatsal ve idari yönetiminde uyulması gereken ilkeler, ithal ya da ikame edilmesi gereken yenilikler konuşulacak. Daha makul, sanatın, estetiğin, kültürün ortak paydasında “pay”landığımız ve nihayetinde bir faide umduğumuz, bulduğumuz zamanlar da gelecek.

Kim bilir bu “yüz”leşmeden müstefit olup, alanın bütün aktörleri sonraki adımları bu perspektif doğrultusunda atacaktır. Kuşkusuz bunu zaman gösterecek... Bu yaşananları, Türkiye’de tiyatrodan gözlenen “değişim” beklentisinin bir sonucu olarak da görmek gerekir. Seyircinin taleplerinin, beklentilerinin bir yansıması olarak da... Ancak her ne ise “ödenekli” tiyatroların bu sancılı alanı bulup, ilerleyen zamanlarda belki de fazla “oyun” sahnelemektense, bir sezonunu bu konu üzerine teksif etmeleri gerekiyor.

İstanbul Şehir Tiyatrosu’nun genel sanat yönetmeni Hilmi Zafer Şahin, tiyatronun yeni yaklaşımlarından bahsettiği konuşmamızda, İstanbul’un tiyatrosu olmanın sorumluluğu ile İstanbul’da yaşayan herkesin tiyatroya gitmek için bir bahanesinin olacağı bir repertuar oluşturduklarından bahsetti. Sezona bu heyecanla hazırlandıklarını söyledi. Yeni oyunlara ilişkin bir iki tüyo da verdi. Geçtiğimiz yıl Harbiye Açıkhava’da seyreden herkesin damağında tiyatro tadı bırakan Şark Dişçisi oyununun yönetmeni Engin Alkan, Cehov’un Vişne Bahçesi isimli oyununu seyirci ile buluşturacak.

Sanat yönetmenliğini yaptığım Üniversiteler arası İstanbul Tiyatro Festivali’nin 10.’sunda Engin Alkan yönetiminde Yeditepe Üniversitesi Vişne Bahçesi’ni sahnelemişti. Kuşkusuz oyuna katacağı yeni sürprizler ile Engin Alkan rejisiyle İstanbul Şehir Tiyatrosu’nda Vişne Bahçesi merakla beklenir. Oyunda Engin Alkan, Erhan Abir, Selin Türkmen, Hümay Güldağ, Hüseyin Tuncel, Berna Adıgüzel gibi oyuncular rol alıyor. Çarlık sisteminin son demlerinde, mülkiyetin el değiştirmesini anlatan bu hüzünlü oyuna bakalım Engin Alkan, neler katacak!..

Can Doğan’ın “Ali Baba ve Kırk Haramiler”i hazırladığını öğrendim. Doğan’ın yazıp yöneteceği oyunda Selin İşcan, Can Ertuğrul, İbrahim Gündoğan, Erhan Özçelik ve Deniz Evrenol rol alan oyunculardan bazıları... Belki birçoğumuzun bildiği, Ali Baba’nın Kırk Haramiler’in hazinesi ile yüzleşmesi, aç gözlülük ve kanaatkarlık gibi başat temaları ile de öne çıkan bu hikaye, “Açıl Susam Açıl” cümlesiyle şöhretlenmiştir. Bu doğu masalı bakalım nasıl bir seyre davetiye çıkaracak...

Sezonun bir diğer yeni oyunu, Dar Ayakkabı İle Yaşamak. M. Nurullah Tuncer’in yöneteceği oyun, Duşan Kovaçeviç imzasını taşıyor. Bilge Emin’in çevirdiği oyunda, Bennu Yıldırımlar, Bora Seçkin, Müge Akyamaç, Yeliz Gerçek ve İbrahim Can rol alıyor. Sırbistan’ın en popüler yazarlarından biri olan Kovaçeviç, oyunları 20 dile çevrilmiş, oyun yazarlığı, senaristlik, tiyatro ve sinema yönetmenliği ile tanınan usta bir isim... Özellikle trajedinin ortasında mizaha kapılar açabilen, usta bir kalem. Oyunda rol alan isimlerin, diğer Nurullah Tuncer rejilerinde de birlikte çalıştığı düşünülürse, yine sıkı bir oyunun geleceğini beklemek gerekir.

Yaz döneminde tiyatrolar sezona hazırlanırken, tiyatro seyircisinin de benzer bir heyecanı taşıması gerekiyor. Kırılma anlarında “histerik” ululamalardan kurtulup, şehrin nüfus yoğunluğuna yakışır bir rakam ortaya koymak mümkündür. Dahil olmadığımız her şeyi ancak hariçten eleştirebiliriz. Bir seyirci olarak, “genelleme”lerden kurtulup, ancak bir parçası olduğumuz sanat kurumlarını geleceğe taşıyabiliriz. Çünkü bu kurumlar, bizimdir. Bu tiyatroların sağlıklı yol alabilmesi, bizim beğeni ve eleştirilerimizle mümkündür.

Yeni bir tiyatro sezonunun arifesinde, özel, ödenekli bütün tiyatroların alkışının ve seyircisinin bol olmasını temenni ediyorum.

Size de iyi seyirler şimdiden...

Eser Sahibi:
0 Yorum Bulunmaktadır.

Yorum Yapın!

Gerekli tüm alanları lütfen doldurunuz. *